Niezwykłe spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

pow 2 20180321 1497803231     W dniu 23 lutego odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja historii. Mieliśmy zaszczyt gościć uczestnika Powstania Warszawskiego i żołnierza Armii Krajowej – pana Juliusza Kuleszę, pseudonim „Julek”. Pan Kulesza jest autorem wielu książek o tematyce okupacyjnej i powstańczej. Strzelec walczący w obronie Reduty Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - zabrał nas w podróż w czasie, podczas której poznaliśmy historię PWPW i walczącej Warszawy. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści pana Juliusza, który w dzieciństwie otrzymał staranne wychowanie w duchu patriotyzmu. Zasady wyniesione z domu nie pozwoliły mu biernie patrzeć na to, co wydarzyło się 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie. Liczył zaledwie szesnaście lat, gdy włączył się do heroicznej obrony stolicy.

Spotkanie odbyło się w uroczystej atmosferze. Uczniowie z dużym skupieniem wysłuchali poruszających opowieści gościa, mieli też możliwość zadawania pytań. W podziękowaniu za przyjęcie zaproszenia społeczność szkolna podarowała niezwykłemu nauczycielowi historii m.in. obraz o tematyce powstańczej autorstwaWiktorii Ciuraj – uczennicy klasy III c oddziałów gimnazjalnych, a także pamiątkę z wizyty w naszym mieście, za którą dziękujemy Referatowi Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku. W sposób szczególny pragniemy wyrazić wdzięczność panu Leszkowi Wierzbowskiemu za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego spotkania. Dzięki panu Juliuszowi zbiory naszej szkolnej biblioteki wzbogaciły się o książki jego autorstwa opatrzone pamiątkową dedykacją.

Powstańcy warszawscy, którzy nadal są wśród nas, zasługują na szacunek i uznanie. Służba w obronie ojczyzny była dla nich wartością najwyższą. Młodzi uczestnicy spotkania przekonali się, że na kartach krwawych dziejów stolicy nie brakuje autorytetów i żywych wzorów osobowych dla nastoletniego człowieka z XXI wieku. Spotkanie z panem Juliuszem Kuleszą było wzruszające. Ta cenna lekcja historii z pewnością nie zostanie zapomniana.

ZOBACZ ZDJĘCIA